Dijital pazarlamanın son yıllardaki yükselişi ve hızlı gelişimi her sene bu alanda yeni trendlerin ortaya çıkmasına ve bazı trendlerin de daha fazla ön plana çıkmasına sebep oluyor. 2015’e geri sayımın başladığı bu günlerde ise dijital pazarlama alanında çalışanların aklında tek bir soru var: 2015’te hangi trendler öne çıkacak ve ben buna göre stratejilerimi nasıl belirlemeliyim?

Biz de analistlerin öngörülerinden yola çıkarak 2015’te dünyada pazarlama ve reklamcılıkta önem kazanacak dijital pazarlama trendleri listesini şimdiden hazır edelim dedik. Sektöre armağanımız olsun.

1. Şeffaflık en önemli pazarlama aracı haline gelecek

Tüketicilerin markalar üzerindeki gücü ve etkisi bu sene daha çok hissedilmeye başlanacak. Bu sene (örneğin Burger King’in ‘patatesin kralı‘ reklamını hatırlarsınız) bazı markaların bu alanda yürüttüğü çalışmalar daha fazla markayı samimi ve şeffaf paylaşımlar yapmaya, bu şekilde bir pazarlama stratejisi almaya itecek. Diğer bir deyişle 2015’te kurgusal hikayelere sarılan markalar değil tüketici yararına dürüst ve gerçek zamanlı hikayeler üzerine yoğunlaşan markalar kazanan olacak.

2. Pazarlama teknolojilerinin yükselişine tanık olacağız

Growth hacker’lar kendilerini nasıl temelde programcılar olarak görüyor ve teknik bilgilerini pazarlama stratejileriyle birleştirip ortaya yaratıcı işler çıkarıyorsa işte 2015’te de artık pazarlamacıların çoğu pazarlamaya dijital dünya gözünden bakmaya başlayacak ve bu dijital dünyadaki en iyi pazarlamacılar teknolojiden anlayanlar; yani dijital DNA’ya ve teknolojik bilgiye sahip olanlar olacak. Ayrıca yeni teknolojileri ilk benimseyenler de bir adım öne geçecek.

3. Hızlı olan ve gerçek zamanlı pazarlamaya yoğunlaşan kazanacak

Sosyal medyanın kısa zamanda içerik üretmeye odaklı olması ile pazarlamacılar son zamanlarda beğeni, paylaşım, tweetler, tıklanma sayıları gibi ölçümlere odaklanmaya başladı. Ancak 2015’te kısa süreyi yansıtan ölçümler markalara pek yarar getirmeyecek ve en hızlı adapte olan, daha kısa zamanda tüketiciye ulaşmayı başaran ve gerçek zamanlı pazarlama yapan markalar kazanacak.

4. Medya ajansları öne çıkmaya başlayacak

Etkili medya yerleştirmeleri bu sene önem kazanmaya başlayacak ve dolayısıyla medya odağından tüketici odağına yönelen medya ajansları markaların belki de kreatif ajanslardan bile daha fazla önem verdiği iş ortakları haline gelecek.

5. Küresel pazarlama out, kişiselleştirilmiş pazarlama in

Hali hazırda hedef kitlelerine özel pazarlama kampanyaları yapan markalar bu sene daha fazla bu kişiselleştirilmiş pazarlama trendine uymak durumunda kalacak. Dolayısıyla küresel markalar bile daha yerel ve bölgesel kampanya senaryolarına yönelecek ve kişiye özel pazarlama stratejileri belirleyecek.

6. İçerik pazarlaması daha çok önem kazanacak

Son yılların yükselen trendi ve 2014’te artık zirvesine ulaşan içerik pazarlaması hız kesmeden devam edecek. Özellikle sosyal medya alanında markaların içerik pazarlaması çalışmalarını çok daha sık görmeye başlayacağız. Ayrıca gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarıyla birlikte markalar içerik pazarlamasının ekmeğini daha çok yiyecek.

7. Sosyal medya pazarlaması daha fazla çeşitliliğe ihtiyaç duyacak

Markalar daha fazla sosyal medya kanalında etkin olmaya başlayacak. Sosyal medya pazarlamasını sadece Facebook ve Twitter olmadığını anlayan markaların Vine, Snapchat, Pinterest gibi şimdiye kadar göz ardı ettiği sosyal ağlar için de içerik ve kampanya ürettiğine şahit olacağız. Aynı zamanda markalar artan rekabetle birlikte yeni çıkan sosyal ağlar ve uygulamalar için de stratejiler oluşturmaya zorlanacak.

8. Mobil dostu içerikler artık zorunlu hale gelecek

Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının sayısının her sene büyük oranlarda artmasıyla artık içerik üreticilerinin mobil kullanıcıları göz ardı etme gibi bir lüksü yok. Dolayısıyla web sitelerin mobil versiyonları ve responsive tasarımın benimsenmesi 2015’te rakiplerinin gerisinde kalmak istemeyen içerik üreticileri, markalar ve e-ticaret siteleri için artık kaçamadıkları bir zorunluluk halini alacak.

9. Reklam tekrar hedeflemeleri daha etkili olmaya başlayacak

Analistler 2015’te reklam retargeting’in (tekrar hedefleme) dönüşüm oranlarında daha etkili olmaya başlayacağını tahmin ediyor. Sadece conversion için değil marka bilinirliliğini artırmada da tekrar hedeflemelerin etkisi daha çok hissedilecek ve 2015’te reklam tekrar hedeflemelerini daha fazla marka tarafından benimsemeye başlayacak.

10. Mobil video reklamlar öne çıkacak

Özellikle Facebook’un videoları haber kaynağında daha fazla göstermesiyle gelen algoritma değişikliği ve reklamverenler için video reklam modelini hayata geçirmesi 2014’te sosyal medya pazarlaması için bir milat taşı oldu. Aynı zamanda mobil cihaz kullanımının artmasıyla artık markaların mobil kullanıcılara özel hedeflemelerde bulunması da 2014’te pazarlamada yükselen bir trenddi. 2015’te bu durumu daha fazla hissedeceğiz ve online reklamlara yatırım yapan şirketlerin bu reklamlarını mobil cihazlarla uyumlu yapmak zorunda kaldığına şahit olacağız. Dolayısıyla mobil uyumlu video reklamlar 2015’te daha ön planda olacak.

11. Markalar reklam stratejilerinde kullanıcı deneyimine daha fazla önem verecek

Markaların kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak yaptığı reklamların başarıya ulaştığı öngörüsüyle artık şirketler kullanıcı deneyimi araştırmalarına daha fazla zaman ve bütçe ayıracak ve buna göre yaratıcı reklam kampanya örgüleri oluşturmaya odaklanacak. Özellikle responsive video serileri, interaktif sosyal medya kampanyaları öne çıkarken markalar etkileşim getirmeyen reklam modellerinden vazgeçip bunlara yatırım yapmaya başlayacak. Tabii bunda markaların hedef kitlelerini doğru analiz etmeleri de büyük önem taşıyor.

Kaynak:listelist.com